Naše oddíly

Historie T. J. SOKOL BRNO- STARÝ LÍSKOVEC

výpis z kroniky

Tělocvičná jednota SOKOL byla založena 4. listopadu 1906

Bylo registrováno  25 mužů a 15 žen. Cvičení probíhalo v místním sále restaurace u Vršků. Prostor nebyl velký, ale na prostná a nenáročné cvičení se zde mohlo provádět.

Již v roce 1907 bylo uskutečněno první veřejné vystoupení všech cvičenců a probíhaly přípravy na pátý Všesokolský slet v Praze roku 1908. Někteří členové se již tohoto sletu zúčastnili.

Na VI. všesokolském sletu v Praze roku 1912 cvičilo více jak 50 mužů a žen z naší jednoty. Dokonce členové založili ochotnické divadlo.

V roce 1921 se rozhodlo o stavbě místní sokolovny.

V roce 1923  20. května byla již sokolovna slavnostně otevřena za velké účasti sokolů, sokolských legionářů a široké veřejnosti.

V roce 1926 se všesokolského sletu v Praze zúčastnilo již přes 100 cvičenců.

V roce 1931 - 25 let od založení sokola probíhaly velké oslavy za přítomnosti nejen místních, ale i sokolů z okolních obcí. Za tuto dobu byla tělocvična postupně vybavována nářadím: bradla, kruhy, kůň, koza, žíněnky, kruhy. Součástí výbavy se stalo i drobné náčiní.

V roce 1941 byl zabavován majetek sokolům a rušeny sokolské jednoty.

V naší obci se podařilo vše zachránit a v tajnosti se pokračovalo dále v činnosti sokolů.

V roce 1946 probíhaly velké oslavy nejen sportovní a divadelní ale také turnaje mezi sousedními sokolskými jednotami.

Poté probíhaly velké přípravy pro uskutečnění Všesokolského sletu v Praze, který se měl uskutečnit v červnu 1948. Slet přes všechny problémy proběhl slet, ale ne tak jak si všichni přáli.

V roce 1948 byl Sokol z politických důvodů zrušen. Majetek byl převeden do rukou Českého svazu tělesné výchovy.

Přesto se v naší  obci pokračuje ve cvičení, neboť se členové scházejí dále a vychovávají novou generaci. Vznikají oddíly všestrannosti, volejbalu, kopané, rodičů s dětmi, žáci, žákyně i dorost.

Členská základna se rozšiřuje o nové členy, jejichž počet dosáhl 200.

V letech 1968 až 1973 byla budova zrekonstruována a vybavena novým nářadím a načiním.

V roce 1990, kdy se navracel majetek sokolům se naší jednotě zásluhou ještě žijících starších sokolů získat majetek zpět.

V budově se nepřetržitě cvičí ve všech oddílech, které byly založeny dříve.

Také se zde konají kulturní akce pro širokou veřejnost, jako jsou šibřinky, krojované hody, plesy a různé akce související s naši obcí.

V roce 2006 u příležitosti výročí 100 let od založení Sokola probíhá výstava fotografií a veškeré dokumentace naší jednoty.

Probíhala veřejná cvičení a ukázky cvičebních hodin naší jednoty.

V roce 2010 - 9. prosince zasáhl budovu velký požár. Více jak polovina budovy byla požárem poničena. Přesto se členové sokola nevzdávali a svojim přičiněním a za finanční podpory Města Brna, Jihomoravského kraje a podporou místních občanů byla budova zrekonstruována a v září 2012 jsme se mohli vrátit se svoji činností zpět.

Věříme, že již nikdy z politických či jiných důvodu k zastavení činnosti a odebrání majetku nedojde.